Məqalələr‎ > ‎

A'DAN-Z'YE AZERBAYCAN

3 Mar 2016 22:02 tarihinde Murad Nabibekov tarafından yayınlandı
"A'DAN-Z'YE AZERBAYCAN" Programı, 
İstanbul Azerbaycan Kültür Evi 
teqdimatı ile heyata keçirildi. 


Elçin İMANOV,
Turan teleteatrının baş rejissoru


        2008 Yılında faaliyetlerine başlayan İstanbul Azerbaycan Kültür Evi, Azerbaycan Kültürü adına Türkiye'de ilk olaraq devam etmektedir. Yayınları Azerbaycan'da ve İran'da da izlenebilen Barış TV. üzerinden, 5 Martdan etibaren, her hefte 23 00 yayınlanması anlaşmasını imzqaladı. Eynı heftenın çerşenbe axşamı günü gündüz,14 00 yayın tekrarı olan programımızın ana sponsorluğunu UPT (Uluslararası Para Transferi) firması oldu. UPT ile bir protokol imzalandıqdan sonra, Barış Tv. ye program teklifi götüren İstanbul Azerbaycan Kültür Evi'nin Başkanı Hikmet ELP'in,müellif ve aparıcı Kemale Kamalqızı, Yapımcı Nuray Baykal'a,reklam koordinatörü Gülay Yılmaz programı sifariş etmesi ve Barış Tv.de yayın için çekilişiere başlanılması da bu güne qeder Azerbaycan Medeniyyeti adına böyük bir addım olmuştur.
        
Programın aparıcılığı Kemale Kamalqızı terefinden heyata keçdi.  Proqramın ilk qonaqları Azerbaycan Kültür Evi Başkanı Hikmet Elp, sevilen ses senetkarı Elgün Guliyev, Azerbaycan Xalq Danslarında Sebila Xıyabani ve metbex guşesını de Melehat Babayeva teqdim etdi.
        Başkan Hikmet Elp, Medeniyyetimizin İstanbul üzerinden Bakı ve Tebriz'e uluslararası bir TV üzerinden hazırlanması bizler üçün qürur vermişdir. Arzusu, Türkiye ve Azerbaycan Türklüğü arasındaki medeni ayrılıqların aradan götürülmesi ve Tebriz-Baküı qardaşlığına bir parça da bir addım olaraq uğurlu hesab etmek olar. Bu programların uzun ömürlü arzu edirem. İnşallah dünyanın bir çox yerine sepelenmiş olan milletimize xeyirler getirer...
        Programın aparıcısı Kemale Kamalqızı terefinden hazırlanmış, ilk qonaqları Azerbaycan Kültür Evi Başkanı Hikmet Elp, sevilen istedadlı gencimiz Elgün Guliyev, Azerbaycan Xalq reqslerinden Sebila Xıyabani ve metbeximizi de Melehet Babayeva teqdim etdi. 
        Kemale xanım (Kemale Kamal qızı Nebibeyova) hakkında etraflı melumat vermek isterdim: Insan taleyi hardan hara gedir cixir...  Azerbaycanın Qedim Şeki şeherinin tanınmış Nebibeyovlar neslinin nümayendesi Sumqayıt şeherinde Ziyali ailesinde gez acdi. Sumqayıtın inkişafında böyüklerinin de payı var.Valideynleri, hec nede sozunden cixmirdilar. Her iki ailenin ilk nevesi idi. İlk tehsili S.Hacibeyov adina musiqi texnikumunda aldı.. Fortepiano muellimi ishledi. Hemkarlar teshkilatinin sedri idi. Mektebde ssenariler yazib muzikl tamaşalar hazirlayirdi. Cunki esl sevdiyi ish bu idi. Her kes incesenete get deyirdi. Tebii genc idi, ovladlari ise korpe. Lakin ailesi ona destek oldu. Qirmizi diplomla Azerbaycan Dövlet Medeniyyet ve İncesenet Universitetnini magistraturani bitirdi. Universitete qebul olan kimi Bedii qiraetle mesqul olmaga basladi ve ilk televiziya ve senet fealiyyetime muellimim respublikanin emekdar artisti Agalar Bayramovla basladi. Senet muellimim R.E.A. pr. Firdovsi Naibov idi. Ilk Rejissoru Elekber Kazımovski oldu. Coxsaylı Televiziya çekilişleri, Dövlet tedbirleri . Respublika
Televiziyalarında ve tedbirlerde az zamanda uğurlar qazandı. Eyni zamanda “Deyirman” adlı müellif proqramı işiq üzü gördü. Verilişin qonaqları Nesibe Zeynalova, Yaşar Nuri, Telman Adıgözelov, Ağalar Bayramov, Azad Şükürov,Firdovsi Naibov ve başqaları oldu. .Televiziyada müellif departamentinin rehberi ve telemüxbir olaraq fealiyete başlamışdır. "Seni sevmedim unutmaq üçün " filmini çekdi ve yüksek seviyyede teqdimatı keçirildi. Irs folklor ansamblında aparıcı idi. 10 il Medeniyyet Merkezinin rehberi oldu. O müddet içinde universitete telebeler hazırladı. Merkezde uşaq teatrı, vokal qrupları vardı. Eyni zamanda Sumqayıtın istehsal müessiselerinin filmlerini çekdi. Bu müddet erzinde aparıcı olaraq fealiyyetini davam etdirirdi. 2010 cu ilden QHT rehberli olmuşdur. Dövletden destek alaraq uşaq filmleri çekmişdir. Eyni zamanda mektebliler üçün müxtelif mövzuda seminarlar keçirmişdir. Tehsil Nazirliyi ile imzaladığı fealiyyet proqramının çerçivesinde daha yeni işlere imza atdı. Dövlet Teatrında çalışmışdır. Bir sıra Tamaşalarda oynamiş ve F.Mustafanin Müqevva monopyesini hazirlamışdır. Fuad Kazımovla TURAN TELETEATRI yaratdı. Az müddetde öz hesabına çox işler gördü. Xocalı soyqırımının ildönümüne tamaşa hazırlandı. Rejissor Elçin İmanov quruluşunda ‘Hele varıq,olacağıq,artacağıq’ adlı tamaşa Bakı şeherinde nümayiş etdirilmişdir. Üç film çekdi. Bu gün ise tale Kemale xanımı TURKIYEYE vetenini tebliğ etmek üçün yolunu saldı. Istanbul Azerbaycan Kültür evi Kemale xanıma qucaq açdı. Ilk geldiyinden iki proyekti teklif etdi. Sponsorla anlaşma imzalandıqdan sonra A dan Z ya Azerbaycan proqramı televizyona götürüldü. BARISH TV-nin informasiya desteyi ile, Istanbul Azerbaycan kültür evinin teşkilatı desteyi ile,yapımcı Nuray Baykal, reklam meneceri Gülay Yılmazla bu işe başladıq. Esas meqsed Azerbaycanı, zaman zaman teziqe meruz qalan xalqınezablı heyat hekayeleri ile tanışlığı.edebiyyat.enenene,incesenetimiz,reqsimiz ve musiqimizi tanıtmaqdır. En güçlü silahımız medeniyyetdir. Daha bir proyekti açıqlamaq isteyirem.Bele ki Aygün Hasanoğlunun ‘Adsız Qadın’ monodramı esasıonda tamaşa hazırlanır. Rejıssor Elçin İmanov, Bestekar Sevinc Qasımova,Ressam Adalet Kara, aktrisa Kemale Kamalqızıdır. Bu da çox böyük ve önemli olan layihedir. Ümumiyyetle Kemale xanım Türkiyede Azerbaycan teatrını yaratmağı düşünür. Artıq çalışmalar gedir. Kemale xanıma çıxdığı bu çetin yolda uğurlar dileyirik. Azerbaycanın adını yükseklere qaldırmaq iddiasında olan bu xanım yaxın zamanda Qarabağda da teatr yaratmağı ve çekiliş etmeyi arzulayır.